Tajemná přítomnost andělů (nejen strážných) prostupuje celou Biblí (např. kniha Genesis, Tobiáš, v knihách Makabejských, v evangeliích a Skutcích apoštolů, Zjevení Janovo...). V první knize Mojžíšově (Ex 23,2O-23) je psáno:
"Hle, pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl
a přivedl tě na místo, jež jsem
ti určil. Uctívej ho a naslouchej
jeho hlasu a nebouří se proti němu...
neboť v něm přebývá mé Jméno.
Jestliže však budeš jeho hlasu
bedlivě naslouchat a budeš dělat
co říká, budu nepřítelem tvých
nepřátel a odpůrcem tvých odpůrců.
Můj anděl půjde před tebou ...."
Papež PIUS XI. měl velkou úctu k andělům strážným. Vzýval svého anděla na počátku i na konci každého dne a v různou denní dobu. Prohlašoval, že považuje za svou povinnost projevovat vděčnost a úctu ke svému andělu strážnému, jehož cítil stále nablízku a kterého mu Bůh poslal "aby ho chránil na všech jeho cestách" (Ž 9l,ll). Pozdějšímu papeži Janu XXIII. svěřil krásné tajemství:
"Když se mi stane, že musím mluvit s někým, kdo je jen málo přístupný mým argumentům, obracím se ke svému andělu strážnému. Celou záležitost mu svěřím do rukou a prosím ho, aby se přimluvil u anděla strážného toho člověka, s nímž se mám setkat a prosím ho, aby uklidnil a osvítil svého chráněnce. Rozhovor se pak velice usnadní."
/vitráž v kněžišti farního kostela v Moutnicích, foto: Daniel Žák/