Celník, apoštol a evangelista. Zbožný i praktik. Kéž dá vyhýbat se extrémům v církvi…:
Křesťan seladon.
Se všemi na biskupství i na světských úřadech si tyká. Je to dobrý manažer. Když krade, krade i pro církev. Do nedělní sbírky. A myslí si, že se to Pánu Bohu může líbit. Je ho všude plno, všechny baví, je žoviální, na všechno má vždy přiléhavou odpověď. Pro farnosti prý umí sehnat peníze - díky svým konexím s tou či onou politickou partají. Zdá se, že je to angažovaný křesťan. Ale..
Křesťan zaslepený mystik.
Má za to, že se Pánu Ježíši líbí, když si roky nekupuje žádné oblečení. Modlí se za sebe. A za svoji rodinu. A pak už za nikoho. Každý má prý svých starostí dost, ať si je řeší. Hledí ke kříži, oči v sloup a nevadí mu pavučiny na něm. Ani že padá kostelní střecha. Ale…