DOPIS K PASTORACI FARNOSTI

Drazí farníci, s přicházejícím novým školním rokem nás čeká nemálo pastoračních počinů, které musíme nějakým způsobem uchopit. Čeká nás série trojích hodů, zahájení školního roku a výuky náboženství, pokračování synodní cesty, volby do farní rady, příprava na biřmování, vysvěcení novostavby kaple a další. O stavebních a restaurátorských pracích nemluvě.

Díky každému z vás, kdo žijete věcmi Božího království, kdo pracujete pro farnost, komu záleží na Ježíšově církvi a farní rodině!!

Snažím se dát do všeho síly, jak je jen možné. Žel jsem limitován řadou těžkých nemocí i tím, že současným tempem to tělo nezvládne s vizí smrti. Lékaři se snaží situaci zbrzdit snížením pracovního úvazku. Ovšem to není jen tak: mnoho kněží zemřelo, někteří odešli ze služby či upadli do církevních trestů a opatření. Další slouží poctivě, ale je jich málo a kněžský dorost je naprosto minimální. Musíme hledat nové cesty, jak se postarat o církev i naši farnost.

Ke všemu se farníci neprostřídají v rodinách na dvou víkendových bohoslužbách. Co s tím? Nechat je upadat do těžkého hříchu? Nehledě na to, jaký příklad dávají či nedávají svým dětem. Anebo přidáme navzdory zmíněným těžkým nemocem a navzdory přidaným starostem kostelníkům a varhaníkům i ranní nedělní mše svaté? Přijdou farníci, když budou tři možnosti v nabídce? Ježdění po jiných bohoslužbách v okolí není řešení, narušuje to jednotu farní rodiny.

Formace ve víře budoucích generací ve výuce náboženství je podstatná. Nelze ji přehlížet, i když se tak v některých farnostech děje. Máme vést k Ježíši a spáse, ne naopak. V některých rodinách je výuka o Bohu a formace na cestě k Němu na okraji zájmu. Až po všech možných kroužcích a aktivitách ve spolcích. To je smutné. Co pak odpovídat rodičům po jejich prozření na povzdechy, že jejich děti přestaly chodit do kostela? Že nemají kamarády ve víře. Že se chytly špatné party? A tak hledáme všechny možné způsoby, kde, kdy a jak učit na pokraji sil – učí se odpoledne ve škole, odpoledne v sálu obecního úřadu, odpoledne i po večerech ve farním sále. A stejně pro mnohé bezvýsledně.

Za vaše podněty a nápady, za přiloženou ruku k dílu a pokornou modlitbu před Boží Tváří za farnost vám budeme vděční

+ Žehnám každému z vás a provázím vás modlitbami a obětmi. Denně, rád a s láskou. Otec René