29. červen je dnem, kdy slavíme starobylý svátek mučednické smrti svatých Petra a Pavla, patronů Říma. Důležitost této slavnosti dokládá skutečnost, že ve čtvrtém století byly na tento svátek slouženy tři mše: jedna v bazilice sv. Petra, druhá v bazilice svatého Pavla za hradbami a třetí v katakombách sv. Sebastiána, kde byla těla svatých pravděpodobně ukryta během barbarských vpádů. S christianizací Říma byl pohanský svátek, který oslavoval mýtické zakladatele věčného města, Romula a Rema, nahrazen oslavou svátku svatého Petra a Pavla, dvou sloupů univerzální církve. Svatý Petr, vyznavač Pravdy, a svatý Pavel, apoštol pohanů, byli povoláni, aby svědčili o Kristu svou smrtí, která korunovala jejich apoštolské poslání.
Pro Šimona, rybáře, všechno začalo na Galilejském jezeře, na místě, kam ho Pán povolal. Pokračoval v následování Mistra, jehož slova hluboce zapůsobila na jeho srdce a přiměla ho prohlásit: "Ty jsi Kristus, Syn Boha živého" (Mt 16,16). Toto vyznání víry tvořilo pevný základ církve. "Skála", která i přes popírání a slabosti zůstala po staletí stabilní.
V posledních letech života žil Petr v Římě jako hlava Církve. V roce 64 n. l. byl ukřižován hlavou dolů, protože se nepovažoval za hodného zemřít jako jeho Pán. Dnes bazilika svatého Petra označuje místo jeho mučednické smrti a uchovává světcův hrob.
Bůh Otec měl také velký plán pro svatého Pavla, takzvaného pronásledovatele křesťanů. Ve skutečnosti byl tento projekt zjeven slovy Ananiáše: "Bůh našich předků tě vyvolil, abys poznal jeho vůli, viděl Spravedlivého a slyšel jeho vlastní hlas, protože máš být jeho svědkem před celým lidstvem a svědčit o tom, co jsi viděl a slyšel." (Skutky 22:14-15) Dalo by se říci, že od té chvíle se narodil Pavel, apoštol pohanů. Poté, co se odvolal k císaři, aby se bránil proti obviněním židů, dorazil po obtížné cestě do Říma. Tato situace umožnila Pavlovi přinášet evangelium "až na konec země". Pro svatého Pavla jeho příchod do Říma znamenal, že mohl dosáhnout srdce "jinověrců". Byl umučen v v místě "ad Aquas Salvias", kde se nachází dnešní bazilika „Tre Fontane“.
V Římě tito dva apoštolové vytvořili jednu církev, která zahrnovala židy a pohany a byla posílena svědectvím jejich mučednictví. Každý křesťan se stává bratrem nebo sestrou v Kristu bez rozdílu rasy nebo místa původu. Obrazem tohoto bratrského společenství je pozdější poslední objetí obou apoštolů před jejich mučednickou smrtí. Po tomto posledním gestu úcty a bratrské lásky se oba světci, kteří byli velmi odlišné osobnosti, ale byli spojeni láskou ke Kristu, vydali stejným směrem: ke svému Pánu a zanechali nám nejvýmluvnější svědectví víry svou smrtí.
29. června papež uděluje posvátné „pallium“ nově vysvěceným arcibiskupům - metropolitům. Je symbolem důstojnosti a odpovědnosti, kterou jim svěřuje Petrův nástupce. Je vyrobena z jehněčí vlny a pro ty, kteří jsou povoláni ji nosit, připomíná Dobrého Pastýře, který se zeptal Petra: "Miluješ mě? Pas mé ovce" (Jan 21,15-19). Pastýři, kteří v průběhu staletí vystřídali Petra, jsou také povoláni jako apoštolové, aby přiváděli duše ke spáse hlásáním evangelia.
Kéž Bůh udělí milost, aby církev v Římě byla skrze příklad svých patronů vždy skálou, na níž může být hlásán Kristus celému světu.