Snad i proto tolik lidí zasáhlo, když začal informovat o svém nepříznivém zdravotním stavu. Prodělal infarkt a dvě mrtvice, po té první se musel znovu učit mluvit, po druhé rozcvičit ochrnutou ruku. Dál ho trápí cukrovka, zánětlivé onemocnění sarkoidóza, astma, trombofilie, roztroušená skleróza a další nemoci i jejich následky. „Je to nelehký kříž,“ přiznal pětačtyřicetiletý kněz otevřeně farníkům, jimž chce navzdory všemu dál sloužit. „Ale některé stresující činnosti aspoň prozatím nebudou možné.
 
Mimo jiné při bohoslužbách budu sedávat vzadu blízko kostelníkům k případnému rychlému podání léků při obtížích a kvůli klidu,“ napsal na Facebooku ke konci března. Nejdůležitější křesťanské svátky v roce v Moutnicích nemůže opomenout. Dnes na Zelený čtvrtek se tu koná mše svatá, následují velkopáteční obřady, mše na Bílou sobotu a další dvě v neděli při zmrtvýchvstání  Páně. „Zatím sloužím tak, že mezi bohoslužbami nabírám síly odpočinkem na lůžku,“ podotýká pro MF DNES Strouhal.
Přitom jen za poslední období byl pětkrát hospitalizovaný v pražských a brněnských nemocnicích. „Je to bitva za bitvou, ale nevzdávám se. Podporují mě stovky lidí, píší mi na sociálních sítích. Podle lékařů by ostatní na mém místě žádali o invalidní důchod. Ale i pro ně je povzbuzení, že tím chci – kam mě zdravotní dispozice pustí – něco dělat pro druhé,“ vysvětluje.
 
Zbývá zavěsit zvon a kříž O tom, že tu je pro ostatní, svědčí i již zmíněná přírodní kaple. „Jsme v cílové rovince. Vše citlivě koresponduje s rustikální podobou kraje. Volíme přírodní materiály, které jsou lidem důvěrně známé,“ popisuje farář s tím, že letos by rádi vše dokončili a na jaře dílo posvětili. Příští rok uplyne deset let od prvního „hrábnutí“ bagrem. „Projekt je náročný, ale jako vklad pro nynější i budoucí generace opravdu hodnotný, nelze jej odbýt. Tedy i poslední shánění peněz na dokončení
je nezbytné a za každičkou maličkost jsme dárcům vděční, ať již prostřednictvím veřejné sbírky monitorované krajským úřadem, či přes web Donio.cz,“ upozorňuje Strouhal na aktuální výzvu, která potrvá ještě dvacet dní a má ambici vybrat sto tisíc korun na finalizaci stavby. Moutnický kněz v minulosti mnohokrát oceňoval štědrost a ochotu lidí přiložit ruku k dílu. Kromě místních měl nabídky na „brigádu“ také z různých koutů republiky. „Naše kaple spojila spoustu lidských příběhů. Některé zaujala po  náboženské stránce, další zase po té architektonické,“ poukazuje. V kapli Panny Marie Bolestné se nyní ohledně interiéru pracuje na mobiliáři od svatostánku přes oltář po lavice. A jakmile se zlepší počasí, dělníci nainstalují věž s pozlaceným křížem a zvonem. „Zároveň připravujeme parkové a parkovací úpravy areálu, které mají pro návštěvníky bohoslužeb, koncertů a pro každého příchozího tvořit příjemný meditační celek. Už nyní spousta párů projevuje zájem mít na tak zajímavém místě svatbu,“
těší Strouhala, rodáka z Vyškova, jenž vystudoval Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
 
Dnes je římskokatolickým farářem v Moutnicích, Nesvačilce a Těšanech, dříve působil ve Znojmě a jako kaplan ve středisku pro mládež v Osové Bítýšce u Velkého Meziříčí. Nejen pro věřící je skvělým rádcem. Například nabádá, aby lidé hledali víc pozitivních věcí, když je zahlcují ty negativní, jako tomu bylo v covidové době. Společnost je podle něj ubrblaná, přitom by si někdy stačilo uvědomit, že máme rodinu a střechu nad hlavou. „Děje se spousta krásných věcí. A důležité je se naučit děkovat. Ten, kdo děkuje za maličkosti, si je vědomý, kolik darů v životě má. Potom už mizí potřeba tak žehrat a uvědomuje si větší hodnoty,“ má jasno Strouhal.

Kromě života v kostele se chce v budoucnu dopracovat i k dalším povinnostem. „Snad se časem vrátím k výuce na zdejší základní škole a na podzimní semestr na Masarykovu univerzitu k přednášení i ke službě do věznic,“ neztrácí víru.