Dnes slaví církev svátek sv. Bartoloměje, apoštola a mučedníka, který z úst samotného Krista obdržel chválu za to, že je čestný muž a Izraelec bez podvodu a pochybností.

Svatý Bartoloměj pocházel z Galileje (stejně jako svatý Filip, apoštol). Podle tradice církve sv. Bartoloměj kázal evangelium v Indii, poté odešel do Arménie a tam na křesťanství obrátil mnoho lidí. Byl umučen stahováním z kůže a useknutím hlavy.
"Bože, upevni naši víru, abychom byli upřímně oddáni Tvému Synu jako svatý Bartoloměj, a na přímluvu tohoto apoštola dej, ať se Tvá církev stane pro všechny národy znamením a nástrojem spásy. Skrze Tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána, neboť on s Tebou v jednotě Ducha svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen"