NAROZEN DO NEKLIDNÉ DOBY
Antonín Klaret se narodil dne 23. prosince roku 1807 poblíž Barcelony v tkalcovské rodině. Pro Španělsko to byla obzvlášť neklidná a těžká léta. Vyhlášením nezávislosti Venezuely, Argentiny, Chile, Peru a Ekvádoru ztratilo v uplynulých desetiletích velkou část kolonií v Jižní Americe. A o španělský trůn bojovaly liberální a reakční kliky. V roce 1812 došlo pogromům, při kterých vyhořelo mnoho klášterů a bylo povražděno mnoho řeholníků.
ŠÍŘIL SROZUMITELNĚ EVANGELIUM MEZI PROSTÝM LIDEM
Antonín Klaret po vysvěcení na kněze roku 1835 působil nejprve ve farnosti rodného kraje a věnoval se lidovým misiím. V letech 1841 až 1847 prošel téměř celou Katalánii, procházel kraje křížem krážem, přibližoval se prostým lidem a před početnými davy neúnavně kázal evangelium. Měl zájem na tom, aby se evangelní poselství šířilo mezi lidmi v nezkreslené podobě a přinášelo jim osvobození.
POLITICKÉ PŘEKÁŽKY HO V JEHO ČINNOSTI JEN POSÍLILY
Evangelizační činnost Antonína Klareta však nebyla vítaná ze strany vlády. Byl obviněn, že je stoupencem pronásledované opozice. Na výzvu biskupa Antonín tedy na rok přesídlil na Kanárské ostrovy, kde pokračoval v apoštolátu. Po návratu se pustil do misijní činnosti s novým zápalem a k mluvenému slovu přidal i slovo tištěné. Založil vydavatelství a křesťanské knihkupectví, vydávající popularizační sešitky a brožurky s náboženskou tematikou. V červenci roku 1849 založil kongregaci misionářů synů Neposkvrněného Srdce Panny Marie s úmyslem zajistit pomoc církvi v době, kdy byly tradičnímu církevnímu životu ze strany vlády kladeny velké překážky.
ZRANĚN PŘI JEDNOM Z ATENTÁTŮ
Roku 1850 byl Antonín Klaret jmenován arcibiskupem v kubánském Santiagu. Diecéze trpěla těžkými sociálními problémy. Antonín Klaret zahájil práci na reorganizaci farností. Zřizoval také lidové knihovny a zavedl praxi putovních misií. Ujímal se obětí opakovaných zemětřesení a epidemií. Biskupova pastorační a sociální aktivita a jeho úsilí v boji proti otroctví se neobešly bez neshod a odporu; prelát musel snášet hrozby a atentátnické pokusy, při jednom z nich byl raněn.
ZPOVĚDNÍKEM KRÁLOVNY
sv. Antonín Maria KlaretV roce 1857 byl povolán zpět do Španělska královnou Isabelou II. Španělskou, která si jej vyžádala jako zpovědníka. Usadil se tedy v Madridu. Byl m.j. jmenován předsedou královského patronátu Estorilu, jemuž dal ráz střediska duchovního života a sociální péče. Přes závazky na královském dvoře vynakládal velké úsilí také v hlavním městě, neúnavně kázal a rozvíjel rozsáhlou činnost ve prospěch chudých.
VYUŽÍVAL VŠECH DOSTUPNÝCH
DOBOVÝCH MÉDIÍ
Klaret dokázal sjednotit hlásání evangelia s apoštolátem lásky a s pastorací prostřednictvím tehdy dostupných médií, za populárního využití knih a brožurek. V užití prostředků byl vždy přizpůsobivý, snažil se zapojit do dobrého díla co možná největší počet lidí.
DOPROVÁZÍ KRÁLOVNU DO VYHNANSTVÍ,
KDE PAK SÁM UMÍRÁ
V roce 1868 vypuklo povstání, které svrhlo královnu Isabelu II. z trůnu. Antonín Klaret doprovázel královskou rodinu do vyhnanství v Paříži. Nato se aktivně zúčastnil 1. vatikánského koncilu. Protože za pobytu v Římě onemocněl, vrátil se do Francie, kde zemřel dne 24. října roku 1870. V roce 1934 jej papež Pius XI. blahořečil a papež Pius XII. ho v květnu roku 1950 prohlásil za svatého.
Antonín Maria Klaret zastával postoj, že nestačí jednorázové obrácení, že je třeba obnovit církev: obnovu potřebují jak její instituce, tak i lidé v církvi.
Antonín Maria Klaret: 1807, Sallent (poblíž Barcelony) – 24. 10. 1870, Fontfroide (Francie)
Patron: klaretiánů, lidových misií, katolických vydavatelů, spořitelen.